Tbilisi. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented its I interim report on pre-election monitoring of social media in the context of the 2020 parliamentary elections.
“Within the reporting period, ISFED has revealed 10 fake media sites that disseminate pro-government and anti-opposition messages. As a result of observation, it has been found that fake media sites do intensively sponsor their own posts, however, they do not properly declare costs of political advertisements and attempt to circumvent Facebook regulations. Openly discrediting Facebook groups act mainly against two political parties – “Georgian Dream” and “United National Movement””, - is stated on the website of the organization.