Tbilisi. Civil society organization call on investigative and security agencies of Georgia, as well as the Audit Office to respond adequately to information regarding the “Alliance of Patriots” publicized by “Dossier”.
“”Dossier”, a platform for investigative journalism, which aims at exposing criminal groups of the Kremlin, published two reports on August 24 and 31. The reports emphasize links, as well as financial relations between the “Alliance of Patriots of Georgia” and the Kremlin. As “Dossier” affirms, the reports are based on documents obtained from the secretariat of Vladimir Chernov, Head of the Directorate for Inter-Regional Relations and Cultural Contacts with Foreign Countries at the Administration of the President of the Russian Federation, and reveal a network that is close to the Kremlin and oversees relations with the “Alliance of Patriots”, - is noted in the statement.