Tbilisi. Transparency International Georgia publishes a report: Brief analysis of the draft state budget of Georgia for 2020 and recommendations.
•On the background of aggravation of the pandemic, the ongoing war in the region and reduced foreign investments, it is more feasible if the government plans the budget for a lower rate of economic growth;
•In the part of expenditures of the budget, non-allocation of funds necessary for reduction of harm caused by the “Coronavirus” makes the budget unrealistic. The government must ensure that the budget covers increased medical expenses, as well as costs of quarantine and other relevant measures;
•Insufficient funds are allocated for the Universal Health Care Program. The ministry must increase the amount of funds allocated for 2021 significantly, otherwise it will have to limit financing of medical services”, - is stated on the website of the organization.