Tbilisi. Transparency International Georgia, International Society for Fair Elections and Democracy, and the Georgian Charter of Journalistic Ethics publish a joint assessment of the pre-election environment for the 2020 parliamentary elections.
“The pre-election environment as well as preparations for the Election Day have been significantly affected by the widespread of the new coronavirus (SARS-CoV-2) pandemic and challenges posed by it. With the elections approaching, the number of those infected with the virus has increased dramatically, thus causing the preliminarily existing structure of the healthcare system for registration of infected and isolated people to become vague, while the attempts of the Central Election Commission, to regulate this issue via adoption of a decree two weeks prior to the elections, to appear insufficient. Besides, there have been revealed problems related to proper update of voters and correct communication with public. Due to these circumstances, the issue of exercising the right to vote of thousands of voters has been questioned”, - is stated in the joint assessment.