Tbilisi. On April 7, 2021, rescuers found the bodies of 4 people in the Enguri River. According to the reports, the deceased persons were trying to move from occupied Gali to the territory controlled by the Georgian Government.
The Public Defender expresses her deep sorrow over the accident and offers her sympathy to the families of the deceased and calls on the Georgian authorities to increase pressure on the so-called occupation forces, with the assistance of the international community, in order to achieve the full opening of the so-called checkpoint for the entire population, as well as to revise the 5-day mandatory quarantine measures, which would alleviate the additional barrier to movement for the population of occupied Gali.