Tbilisi. Within the framework of the “First time at the self-government elections” campaign, an online meeting with young people living in Batumi, Shuakhevi, Khelvachauri, Ozurgeti, Chokhatauri, and Gori municipalities was held on September 9 and 10. The purpose of the meeting was to clarify the essence of self-governance, competencies, forms of citizen participation, and electoral procedures for young people, especially those for whom the 2021 self-government elections are the first elections.
The “First time at the self-government elections” campaign consists of various stages and serves personal development of young people, enhancement of their role, and encouragement to participate in local self-government activities. The campaign is implemented by the Civil Society Institute (CSI) within the framework of the project - “Building a Robust Alliance of Local Development Actors in Georgia” (Phase II), with the support of a German organization - “Bread for the World” and in partnership with youth centers operating in target municipalities as well as with Innovation and Civil Development Center - “Progress House”.