Tbilisi. On May 6 held the presentation of two studies on public attitudes toward LGBTQ people and their human rights and legal protection in Georgia.
“The LGBTQI people remain one of the least protected and most marginalized social groups in Georgia. They face discrimination and violence, while the protection and realization of their rights remain a challenge.
On the other hand, recent research reveals that negative public attitudes towards the LGBTQI community have been decreasing in the last five years. A series of studies were conducted with assistance from the Government of Sweden and the United Nations support.
The event was organized with support from the Swedish Government and three UN agencies – UN Women, the United Nations Development Programme (UNDP) and the United Nations Population Fund (UNFPA)”.