The video covers the concept of citizenship, who can be considered as a citizen and it also applies to the specifics of the concept formation and development itself.
Covering the following points: historical development of human rights, types of human rights, mechanisms for human rights’ protection, how to use our rights effectively.
Covering those main questions, that are asked in the philosophy. These key ideas come from the ancient Greece and represent the cornerstone of the philosophy and critical thinking approach.
Focusing on the to the following topics: functions of the state and types of territorial arrangement of the state, the characteristics of the state in which rule of law is valued, forms of government ...
Outlining the concept of citizenship, who can be considered as a citizen , key aspects of civil values, the stages of its’ development along with the introduction of those values, which citizens shoul...