TI: ''Ivanishvili's Companies – Forge of Officials''
Tbilisi. Transparency International – Georgia has released a publication: "Ivanishvili's Companies – Forge of Officials".
"In the aftermath of the 2012 parliamentary elections, individuals or their family members employed in companies associated with the former Prime Minister Bidzina Ivanishvili were appointed at or elected to leading positions in the civil service. According to the database of property declarations of officials, at least 38 officials used to work in the past in any of the companies associated with Bidzina Ivanishvili, including 6 political figures...", the publication states.