''Hereti'' Launches New Project
Kakheti. With support of the Eurasia Partnership Foundation and the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), Radio "Hereti" has launched a new project.
As part of the project, citizens will exercise effective monitoring of self-governments through radio blogs.
Radio station will train 10 bloggers in Kakheti over 8 months. They will be trained in social media, gender and radio reporting issues.
Bloggers will develop over 70 radio blogs on existing and ongoing events in their own municipalities, which will be aired by "Hereti" as a radio blog program and will be posted on web page and social networks.