Tbilisi. With support from the Central Election Commission and the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training, the Civil Society Institute has launched work on the new e-learning course. The course titled "Electoral Law" aims to train the staff of political unions through a distant learning method and raise their qualification on electoral topics.
Online platform – www.e-learning.ge – will enable regional representatives of the parties to undertake a course, which covers all practical details of electoral process and the polling day regulations, thus equipping political parties with required knowledge, and enabling them to train their staff and prepare them ahead of the elections.
The Civil Society Institute has already started recording video lectures for the e-learning course on election law, led by TengizTevzadze.