Kakheti. The State Minister for Integration in the European and Euro-Atlantic Structures, Davit Bakradze has closed the NATO summer school "Peace and Security" in Kvareli.
Bakradze has addressed the seminar participants from Georgia, Azerbaijan and Armenia with a speech about the importance of Euro-Atlantic course for the country.
The NATO Summer School was organized by the Youth Association of Atlantic Treaty of Georgia with support from the NATO Department for Public Diplomacy.
The event aimed to define the role of NATO in the peace and security issues and to raise awareness among the youth on current processes in this area.