''Georgian Citizens Detained by Russian Occupational Troops in 2015''
Tbilisi. Therefore on January 6th 2016, IDFI has requested the complete information regarding 2015 from the Interior Ministry. The ministry forwarded the request to the State Security Agency, which has immediately responded to IDFI’s request and provided data according to which 341 Georgian citizens were illegally detained for crossing of the Abkhazian Occupational lines and 162 Georgian citizens were illegally detained for crossing the South Ossetian Occupational line in 2015 (Accordingly, after April 2015, in a 9 month period 225 people were detained in Abkhazia and 139 people in South Ossetia).
''According to the information received from the State Security Agency, in the years 2009-2015 the occupational forces have detained a total number of 2481 Georgian citizens for the so-called "illegal border crossing” of which 1 641 were detained by occupational forces in Abkhazia and 840 people were detained in Occupational forces in Tskhinvali Region (so called 'South Ossetia')'', is noted in the statement.