Letter of IDFI to Prime Minister of Georgia
Tbilisi. Giorgi Kldiashvili, Director of the Institute for Development of Freedom of Information addresses to Prime Minister of Georgia.
"First of all, I would like to express my gratitude for the efforts of the Georgian government and you personally in promoting the development of open governance, accountability, transparency, and citizen participation.
It is apparent to us that open governance and effective public administration are a priority for the Georgian government. This is recognized not only domestically, but also at the international level by a number of important indices and rankings. However, it is also apparent that more effort and political will is required to implement the necessary reforms”, is noted in the statement.