Tbilisi. On May 10, the ''International Society for Fair Elections and Democracy'' made a presentation of the report on monitoring remuneration costs of the CEC members and staff incurred in 2011-2015 years.
"The organization considers that it is important to define more clearly the periodicity, the ground and the amount of bonuses and supplements, to be paid to the members and staff of the election administration; It is necessary to reduce the amount of bonuses and supplements, to be incurred during non-election period, while in the election period, on the background of doubled salary rates, the supplements should not be paid" – is stated on the web-page of the organization.