IDFI - Classified Document on Georgia's Independence
''To mark this occasion, we decided to publish a formerly classified document kept in the archives of the USA. This document is an analytical report on the events taking place in Georgia on 24 April 1990, at an early stage of the Georgian independence movement, prepared by the US Directorate of Intelligence.
One of our areas of activity is ensuring openness of state archives and access to documentary materials. To this end, we cooperate with world’s leading research institutions and scientific organizations. Several years ago, we asked our partner organization - National Security Archive at George Washington University to request documents concerning April 9, 1989 events in Georgia. We strongly believe that objective study and rethinking of the past is necessary for making informed decisions about the future,'' is noted in the statement.