Launching of the Election Media Centers at Centers for Civic Engagement in 10 regions of Georgia
On July 26 at 12:00 o’clock Media Centers will be opened at all Centers for Civic Engagement (CCE) for the upcoming 2016 parliamentary elections.
"The Centers for Civic Engagement are located in 10 cities of Georgia: Akhlatsikhe, Batumi, Gori, Kutaisi, Marneuli, Ozurgeti, Rustavi, Sagarejo, Telavi and Zugdidi. The opening ceremony will be launched with welcoming video address from the Head of USAID Caucasus Office, Mr. Douglas Ball.
The media centers will offer citizens, journalists, civil society organizations (CSOs), candidates, and political parties a safe, neutral space for debate and dissemination of information; and facilitate interaction between candidates and their constituents, thus empowering citizens to make an informed choice at the ballot box,” is noted in a statement.