Tbilisi. The Public Defender of Georgia echoes the criminal case against Deacon Giorgi Mamaladze and calls on the Prosecutor's Office and state officials to respect the presumption of innocence and the principle of equality of arms in the criminal proceedings.
„The Public Defender met and talked with defendant Giorgi Mamaladze in prison N6 on February 14, 2017. During the meeting it was revealed that Giorgi Mamaladze’s indictment did not indicate the preparation of a murder of a cleric. In addition, during the meeting with the Public Defender, the defendant described the charges filed against him as absurd. According to the Constitution of Georgia, a person is considered innocent until found guilty by the final verdict of the court", is noted in the statement.