Public Defender’s Statement on International Day Against Homophobia and Transphobia
Tbilisi. May 17 is the International Day Against Homophobia and Transphobia and its celebration is related to the removal of homosexuality from the list of diseases by the World Health Organization in 1990.
''We hope that the relevant agencies will take into account the past experience and will ensure high security during the celebration of the International Day Against Homophobia and Transphobia on the basis of correct assessment of the threats of expected violence. In addition, it is important to raise public awareness of the idea and significance of this day and to reduce homophobic prejudice against LGBT people.
Representatives of the Public Defender of Georgia will observe the events taking place on the 17th of May throughout the country. In case of necessity, the population will be able to contact the Public Defender's hotline – 14 81 for 24 hours'', is noted in the statement.