EU supported rural development project is launched in Khulo Municipality
Adjara. EU launched a new rural development project in Khulo. The project "Promotion of Rural development and Diversification in Khulo Municipality” is implemented by Caritas Czech Republic in Georgia (CCRG) and aims to improve employment and living condition in Khulo trough diversification of rural economy.
The goal of the project is to maximize engagement of private, civil and public sector participation in rural development process.
The project follows the earlier EU-supported rural development actions under ENPARD in Borjomi, Lagodekhi and Kazbegi municipalities. This year EU launched new rural development projects in five other municipalities: Khulo, Keda, Dedoplistskaro, Akhalkalaki and Tetritskaro.