Conference "Phobias and Modern Georgia"
Tbilisi. Peace Foundation" and Tolerance and Diversity Institute (TDI) held a conference "Phobias and Modern Georgia”.
The conference included discussions about phobias related to ethnic, religious and racial identity; combating hate speech in Georgia and International practice; media as an instrument of spreading phobias/fighting against them.
The conference was held in the framework of Promoting Integration, Tolerance and Awareness Project (PITA) implemented by the United States Agency for International Development (USAID) and carried out by the UN Association of Georgia (UNAG).