Parliament Should Support Gender Quotas
Tbilisi. Civil society organizations urge the Parliament of Georgia to support during the plenary session legislative initiative backed by 37,455 signatures to ensure equal political representation of women and men.
''Women account for 52.3% of Georgian population while their representation in elected offices is disproportionately low. In the last parliamentary elections women were able to secure only 16% of seats in the legislature and they account for 13.46% of elected members of Sakrebulo. With such figures Georgia is legging far behind developed countries in terms of women’s political representation. Despite the slight increase in the number women in elective office over the recent years, at current pace it will take decades to correct the gender imbalance in legislative and local self-government bodies'', is noted in the statement.