Tbilisi. The Women’s Fund in Georgia (WFG) launches the campaign ''Beyond the Shelter'' to support women living in the Anti-Violence Network of Georgia’s (www.avng.ge) Shelter/crisis center for the victims of violence, mothers and children.
''On March 1-2 #WFG held an exhibition-sale and auction ''Beyond Shelter''. With the funds mobilized through the event the kitchen of the shelter will be equipped and women will be involved in culinary course to gain professional skills necessary for employment in and beyond the shelter.
Equipping the shelter kitchen relevantly will enable the organization to launch a social enterprise – catering service that will serve as skills development opportunity for women and additional income for the shelter sustainability'', is noted in the statement.