Tbilisi. On August 6, 2018, the Public Defender of Georgia addressed Ltd Georgian Airways with a recommendation, after the latter did not provide a person with disabilities with a wheelchair.
''According to the information posted on the company's website, they cannot provide a wheelchair unless they are notified of such a necessity 72 hours earlier. Since the citizen’s trip was planned in a shorter period due to his health condition, a representative of the company refused him to provide a wheelchair during the registration at the airport, while another employee of the company requested him to pay € 104. It should be noted that no information was posted on the website of the company about the mentioned fee. The person with disabilities had to walk, which caused bleeding from his wound'', is noted in the statement.