Address of civil society organizations to the government
Tbilisi. An informal coalition of civil society organizations addresses the government with regard to a resolution of the European Parliament on implementation of the Association Agreement.
"An informal coalition of non-governmental organizations, which maintains monitoring of implementation of the Association Agreement, signed between Georgia and the European Union (democracy, rule of law, human rights, equality, and protection of environment), since 2014, welcomes the report of November 15, 2018, prepared by the European Parliament with regard to implementation of obligations stipulated by the Agreement”, - the address states, - "presented report critically reflects the reality that exists in Georgia in terms of democracy and European integration. It is important to ensure that challenges, provided in the document, are actually perceived and the government of Georgian takes them into consideration while planning future reforms”.