Racially motivated violence was qualified as radial discrimination
Tbilisi. According to TDI’s information Racially motivated violence was qualified as radial discrimination.
On November 29, at around 7:00 pm a citizen of the Republic of Cameroon was traveling by public transport in Rustavi. According to G.M., one of the men in the mini-bus verbally and physically assaulted him because of the skin color. In particular, he was using the hate speech, telling the victim that his place was not in Georgia, he had to return to his country and also, was calling him "Zangi” (N-word).
''Immediately after engaging in the case, TDI requested to grant G.M. the victim status and to qualify the violence act as racial discrimination. On December 4, TDI lawyer participated in the identification procedure of the attacker and on December 6, G.M was officially granted the victim status,'' is noted in the statement.