FAO and EU support the improvement of the Market Information System
With the support of the European Union (EU), the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) have developed a Market Information System for agricultural products. The system was launched in 2015 under the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD).
Monitoring the market prices of more than 100 agricultural products is conducted in 59 municipalities across Georgia. Data-collectors – the staff of the MEPA Information and Consulting Centres (ICCs) – in each region gather prices on each agricultural product on a weekly basis and upload the data to an online database, providing users across the country with the latest price-related information. The data are further processed by the ministry and used for policymaking.
After three years of data collection, the system is being upgraded in 2019 to improve the data collection and analysis process. FAO has developed an online application to collect the data electronically through tablets and to transfer the collected data automatically to the ministry’s main server. These upgrades of the system significantly simplify the process of monitoring and reduces the chances of making mistakes.