Public Defender's Statement
Tbilisi. Public defender is responding to the Prosecutor General's readiness to engage the Public Defender of Georgia with the supervisory power in the investigation of cases of alleged abuse of power by police during the June 20-21 protests.
„The Public Defender has been demanding access to the materials related to the abuse of power by law enforcement officers for a long time. According to her, it is necessary that amendments be made to the draft law submitted to the Parliament of Georgia so that the Public Defender is granted access to the cases of special category. In addition, the above should not be a one-time action or should not depend on the good will of the Prosecutor's Office in exceptional cases. Every citizen should have equal hopes and expectations of the Public Defender“, - The Public Defender mentions.