Tbilisi. In the framework of the parliamentary monitoring program, Transparency International Georgia presents the Assessment of the Performance of the Parliament of Georgia in 2018, which covers the time period from January 1, 2018 till December 31, 2018.
“In addition to the specific challenges identified in the work of the Parliament, it is important to note issues related to the cooperation of the Parliament and the civil society. Public officials in the Parliament, especially Irakli Kobakhidze, the Chairperson of the Parliament, has made numerous aggressive statements[1] against the non-governmental sector. Attacks against the non-governmental sector damages the democratic development of the country. This problem was recognized by the U.S. Department of State’s Report on Human Rights Practices in Georgia that was published in 2018”, - is mentioned in the Assessment.