THIRD LEADERSHIP ACADEMY IN GEORGIA
Tbilisi. Third Leadership Academy was held in Tbilisi. Human Rights House Tbilisi is implementing a project with IREX Europe, a French-based NGO, aimed at promoting and strengthening the leadership skills of young women human rights defenders.
This 26-month project covers 5 countries of Eurasia with the support of the European Commission. The leadership academy in Georgia is co-financed by the Human Rights House Foundation.
About 30 young human rights activists from Georgia and Azerbaijan participated in the Third Leadership Academy. The topic of the Academy was non-profit and social marketing for human rights defenders.