As of today, the Commission, on behalf of the EU, has agreed Memoranda of Understanding (MoU) on macro-financial assistance (MFA) programmes with eight partners. The agreements are part of the €3 billion MFA package for ten enlargement and neighbourhood partners, aimed to help them limit the economic fallout of the coronavirus pandemic.
Memoranda of Understanding have already been agreed with Albania, Georgia, Jordan, Kosovo, Moldova, Montenegro, North Macedonia and Ukraine. These documents have also been formally signed with four of them: Kosovo, Moldova, North Macedonia and Ukraine. Negotiations of the MoUs with the remaining two countries – Bosnia and Herzegovina, and Tunisia – are underway.
For Georgia, the policy conditions for its €150 million MFA programme relate to strengthening public finance management, improving governance, sector reforms, and labour market policies.