Online Meeting on Human Rights Defenders and Challenges Faced by Them
Tbilisi. On October 8, 2020, the Public Defender's Office of Georgia organized an online meeting on the theme: "Human Rights Defenders and the Challenges Faced by Them".
“Public Defender Nino Lomjaria, Deputy Prosecutor General Natia Merebashvili, Deputy Minister of Internal Affairs Nino Tsatsiashvili, Chairman of the Board of the Tbilisi Human Rights House Baia Pataraia, as well as representatives of state agencies and non-governmental organizations, took part in the event.
Representatives of non-governmental organizations highlighted the necessity of raising public awareness of human rights and the unfortunate trend of criminal actions and discrediting campaigns against human rights defenders in recent years, as well as the obligations of the state in this regard”.