Tbilisi. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) calls on the Government of Georgia to not impose those COVID-19 related restrictions that would intentionally affect freedom of assembly and expression.
“On November 6, 2020, Prime Minister stated that restrictions would not apply to freedom of expression, although the next day, the Government of Georgia announced imposition of a curfew on seven major cities of Georgia starting on November 9. We hereby would like to respond to the clarification made by the Government of Georgia stating that the imposed restriction is not a curfew. In general, a curfew is nothing else than an intense restriction on freedom of movement. A blanket/general restriction on unauthorized movement, imposed on about 50% of population of the country in 7 major cities of the state, is not a point ban measure. It is the curfew - a large-scale measure of restriction of the right stipulated by the “Law of Georgia on State of Emergency”, which applies during a state of emergency or war in the state”, - is stated on the website of the organization.