Civil Society’s Position on Crisis Resolution
Tbilisi. Civil society representatives would like to respond to the resumption of the dialogue between political parties and welcome the active role which our European partners have played in this process. An agreement based on the six points proposed through the mediation of European Council President Charles Michel would help us overcome the crisis.
“We believe that the current political crisis can be resolved through concrete steps designed to defuse the current situation and implement institutional reforms for the country’s democratic development.
We believe that a number of important steps have to be taken to resolve the crisis:
In order to defuse the situation, restore trust, and create an environment conducive to negotiation opposition party leader Nika Melia and Giorgi Rurua, a shareholder in a TV station whose editorial policy has been critical toward the government, must be released from custody;
A genuine electoral reform must be implemented;
The Parliament’s oversight role must be strengthened and the opposition must be given certain levers of influence over the political process;
Steps Must be taken toward the justice system’s independence; An effective anti-corruption reform must be implemented”.