Tbilisi. Georgian Democracy Initiative (GDI) responds to developments that took place on April 14, 2021, at the office of the Georgian Dream party and considers that police actions are aimed at unjustifiably restricting freedom of assembly, while applying mechanisms of criminal justice against activists is one more step taken towards an authoritarian regime.
“We call on the Government of Georgia to stop criminal prosecution and use of repressive policies against civil activists for their protest within the framework of the right to assembly and manifestation and act in accordance with constitutional principles”, - is noted in the statement released by GDI.