Working Meeting with Media Representatives
Tbilisi. On June 24-25, 2021, in cooperation with the State Inspector's Service, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Social Justice Center held a working meeting with media representatives.
“Representatives of IDFI and the Social Justice Center introduced the main findings of the study "Independent Investigative Mechanism in Georgia - Achievements and Existing Challenges", which is scheduled for public presentation on July 12, 2021. This joint study by IDFI and the Social Justice Center is the first document that comprehensively reviews the activities of the Independent Investigative Mechanism and focuses on measures to be taken to strengthen the institutional capacity and increase the degree of independence of the Service”.