Cases of collusion, corruption and conflict of interests surrounding the Namakhvani HPP Cascade Project
Tbilisi. Social Justice Center (formerly EMC), with the support of the European Foundation, has been implementing a project entitled “Cases of collusion, corruption and conflict of interests surrounding the Namakhvani HPP Cascade Project” since July 2021.
“This project is a collaborative endeavor of Social Justice Center and the media organization Investigative Journalists Team “iFact”. A team of legal experts and journalists will work jointly during 12 months and publish information about cases of corruption and conflict of interests, as well as possible state and business collusion scenarios involving state agencies and Namakhvani HPP implementing parties”, - is stated on the website of the organization.