IDFI: Georgia and Corruption - Georgia Failed to Present Anything at the Conference of UNCAC States Parties
Tbilisi. According to the information of the IDFI on December 13-17, 2021, the Ninth Conference of the Parties to the UN Convention against Corruption was held in Egypt.
“The Georgian delegation did not attend the conference and no statement was made on behalf of Georgia. Georgia's inactivity on the most global anticorruption platform is another proof that anticorruption activities are no longer a priority in the country”.