Tbilisi. The results of a public opinion poll conducted by the National Democratic Institute (NDI) were released on July 10. NDI has commissioned the Caucasus Research Resource Center to probe into public attitude on various issues. Over 6,000 interviews were held within the research framework. The research encompasses entire Georgia and includes topics such as national and local problems, Georgian-Russian relations, media environment, the idea of constructing Lazika, Georgian democracy, the activities of the special commission set up for clarifying the voters' lists, etc. According to the survey, the top three national concerns are as follows: employment, territorial integrity, and accessible healthcare.
Field works of the research were carried out on 4-22 June. The research was carried out in several phases, and the presentation delivers the results of last four phases. During the pre-election period NDI will release another public opinion poll.