Albaneti. On May 23-27, 2022, the first meeting of the Platform for Dialogue Between Historians was organized by the European Union and the Konrad Adenauer Foundation in Berat, Albania.
“Topics discussed on meeting included the role of the historian as a medium between society and government during the transitional justice period and in countries with a traumatic recent past. Participants discussed international projects and researches that aim to understand past in the regional and international context. Representatives from Armenia, Azerbaijan and Georgia spoke about revision of history textbooks in there and neighboring countries and the issue that there is no common agreement around this topic in these countries.
Anton Vatcharadze delivered a speech at the meeting – “Archival openness in the former Soviet republics and the countries of the Eastern bloc”.