Tbilisi. December 9 is the International Anti-Corruption Day. Last year, Transparency International Georgia wrote that if left unchecked, corruption was expected to rise, which would cause more and more damage to the country, including creating more obstacles for its democratic development. According to the organization’s assessment, unfortunately, their predictions have come to pass.
“The fact that the problem of high-level corruption was included in the 12 priorities set by the European Commission for Georgia is the result of it having gone unchecked for years. That is why the fight against corruption was named as one of the clear prerequisites for Georgia receiving the EU membership candidate status.
Despite this reality, no effective steps have been taken in the last year to tackle corruption, especially high level corruption and state capture.
On the contrary, we have observed the deepening of kleptocracy, where government officials use their political power to appropriate the wealth of the country. More and more cases of alleged high-level corruption are coming to light and are ignored by relevant authorities”.