Tbilisi. The Social Justice Center has filed an appeal with the Constitutional Court, addressing the administrative practice of arbitrarily denying entry to Georgia for foreigners. The mentioned practice often serves as a basis for discriminatory treatment by the authorities.
The Social Justice Centre expresses optimism that the Constitutional Court will expeditiously deliberate on the appeal it has submitted and provide assistance in the successful enforcement of the constitutional rights that have been infringed upon for hundreds of individuals.
The Social Justice Center is conducting this case with the support of the USAID Rule of Law Program.