Tbilisi. On July 2, the awards ceremony for ‘Georgia’s Responsible Business Awards – Meliora 2024’ was held at Tbilisi History Museum “Karvasla,” where the best Corporate Social Responsibility (CSR) focused projects and companies of the year were announced.
At the ceremony, the representatives of the diplomatic corps and international CSR experts presented awards to winning companies in various contest categories.
The contest revealed the best CSR projects implemented by the private sector over the past year, judged by the jury comprising the distinguished international and Georgian experts from public organisations and academic circles locally and internationally.
This contest was conducted with the assistance of the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), within the framework of the European Union (EU) and Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) funded project ‘Civil Society STAR Initiative: CSOs as Sustainable, Transparent, Accountable, and Resilient Development Actors in Georgia.’