“Is Margvelashvili’s pre-election campaign really in line with the “new political standard”?”
Tbilisi. Transparency International - Georgia released a blog post - "Is Margvelashvili’s pre-election campaign really in line with the "new political standard”?"
"Giorgi Margvelashvili claimed that he has resigned from his post of a Minister of Education and Science of Georgia to take a step towards setting the "new political standard”.  Since the law did not oblige him to do so, we may evaluate his move as a positive one. However, Margvelashvili’s loyalty to the policy he proclaimed has been undermined by his recent public appearances. We mean his presence at a presentation presentation of a print version of the newly adopted Labor Code organized by the Ministry of Justice of Georgia and at the Tushetoba holiday celebration organized by the Akhmeta Municipality where he travelled by a helicopter. We don't currently know if the helicopter is owned by the state or not", says the blog post.
According to the blog post Margvelashvili has not yet officially registered as a presidential candidate. "We urge the future candidate of the Georgian Dream Coalition to adhere to the: OSCE Copenhagen document, according to which there should be a clear distinction between the state and the political parties, which was violated in the above-mentioned cases; high political standard he has declared and refrain from using administrative resources before officially registering as a candidate for presidency, since the voters already perceive him as one".