Friendly Roads: An Innovative Citizen Engagement Project to Make Georgia’s Roads Safer
Tbilisi. Partnership for Road Safety and Elva Community Engagement are launching aninnovative citizen engagement project titled "Friendly Roads". The project will allow citizens throughout all regions of Georgia to report hazardous traffic infrastructure and traffic accidents in their neighbourhood using SMS and a website. On the website www.megobruligzebi.ge  all these citizen reports will be shown on an interactive map together with official data on traffic accidents, to create the first publicly accessible overview of traffic hazards in Georgia.The project will encourage safe driving behaviour and will allow citizens to easily report and spot the most dangerous traffic infrastructure (the so-called "black spots”) in their neighbourhood and commuting routes.
For more details and instructions on how you can participate in the campaign, please,contact at info@safedrive.ge , jonne@myelva.com, georoadsafety@gmail.com or at 995 558240401, +995 599062211.
This project is made possible by the generous support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID).