Chisinau. Together for a European Future – 5th Annual assembly of the EaP Civil Society Forum, 4-5 October 2013 in Chisinau, Moldova.
More than 250 representatives of the civil society organisations from six EaP partner countries and the EU, government representatives, European institutions and donor agencies will meet in Chisinau this week to discuss the priorities of civil society and its contribution to the reform process within the EaP.
The Forum meets once a year to take stock of ongoing work and to agree on future activities. This year the general assembly will focus on the role of civil society in the context of Association Agreements that may be signed/initialed with several of the EaP countries and civil society assessment of the reform process in the EaP countries in advance of the EaP Summit in Vilnius.
During parallel sessions Forum delegates will also conduct debates on some of the priorities of the EaP thematic platforms and panels and the Forum’s flagship initiatives on election, media freedom and anti-corruption.