GYLA’s Response to the October 10 Statement of the Ministry of Internal Affairs
Tbilisi. Georgian young lawyers' association released a response to the October 10 Statement of the Ministry of Internal Affairs. On October 9-10, 2013, GYLA released statements about cases of Davit Kapanadze and Levan Korkotashvili.
"In response to GYLA’s statement about L. Korkotashvili’s case, the Ministry of Internal Affairs released an official statement on October 10, saying that the information provided by GYLA "is not true”, The statement also noted that "similar statements are aimed at discrediting police and it is owing to release of fabricated information that image of police often suffers.”
"We have no illusions that reforms and changes are easy at the Ministry of Internal Affairs were thousands of people work. We also understand that we will not be able to create a system in which there is a zero chance of violence by the police against citizens. Rather, actions in response to similar facts are important, as well as effectiveness and objectivity of investigation. Due administration of investigation is the most effective mechanism for preventing any future occurrences of undesirable facts. It seems that in the present there is no will of the authorities to use the mechanism. Such responses to similar facts are in fact the reason why the image of the system suffers", says the organization's statement.