Democracy School Will Launch in Batumi
Adjara. The Netherlands Institute for Multiparty Democracy and Friedrich Naumann Stiftung will launch the Democracy School in Batumi in October 2012. The Democracy School is a five-month education program, under which the participants will undergo intensive skills training and a professional course in democratic governance, leadership and social entrepreneurship. Trainings will be delivered by practitioners and experts from Georgia and abroad. Participants will also gain access to the electronic learning environment and the small grants competition.
Interested citizens and representatives of CSOs, local self-governments, political and media organizations may participate in the program. Deadline for submitting applications for participation in the Batumi Democracy School is September 15.