Discussion on Tolerance-Related Issues
Adjara. Discussion on tolerance-related issues was held on December 26 in the Batumi Press Cafe, led by the lawyer of Georgian Democratic Initiative Giorgi Mshvenieradze and theologistBekaMindiashvili.
The meeting aimed at organizing discussions in the regions of Georgia on issues such as tolerance, secularism as principle of exercising state governance. Discussion participants have summarized the situation in respect of tolerance in 2013, and talked about the rights of minorities and their protection mechanisms.
Students, senior schoolchildren, cultural sphere representatives, civic education teachers, civil activists and journalists have attended the meeting.