Adjara. On September 17-23, the Batumi Cinema "Apollo" and the "Radisson Blu" Hotel host the international art-house festival, where the movies from almost all over the world are shown. At the BIAFF the amateur filmmakers have the opportunity to attend the master-classes of the world-class movie directors.
On September 21, the film of Pietro Marcello "The Silence of Peleshian" was shown in the Batumi Civic Engagement Center. After the film show, Pietro Marcello has personally delivered the master-class for the students of the Arts University in the organic blending of shots.